Wyposażenie hal produkcyjnych czy magazynowych powinno być uzależnione od tego, jakie prace są tam wykonywane i jakie ładunki się tam przechowuje. Jednak oprócz podstawowych elementów, takich jak regały magazynowe metalowe czy wózki widłowe, warto jeszcze wymienić stojaki transportowe. Co można na nich trzymać i jakie są ich rodzaje?
Co należy wiedzieć na temat stojaków typu A i stojaków typu L?
To, jakie materiały można trzymać na stojakach transportowych, jest uzależnione od rodzaju konstrukcji. Na uwagę zasługują przede wszystkim stojaki typu A. Są dwustronne i kształtem przypominają piramidę. Ich powierzchnie robocze są wykończone profilami z gumy, które zabezpieczają przewożone materiały przed przesuwaniem. Konstrukcje zwykle są malowane proszkowo albo ocynkowane ogniowo. Jeżeli chodzi o ich zastosowanie, to stojaki typu A są przeznaczone przede wszystkim do transportu szyb, okien, płyt i profili okiennych.
W zależności od potrzeb można je wykorzystywać nie tylko do transportu, ale również w warunkach stacjonarnych. Przydają się przede wszystkim firmom z branży produkcyjnej, budowlanej i transportowej. Drugim rodzajem są stojaki typu L. Mają powierzchnię jednostronną. Podobnie jak te pierwsze, mogą być wykorzystywane do transportu i magazynowania delikatnych materiałów, czyli okien, szyb, szkła oraz drzwi.
Stojaki kolumnowe i stojaki na butle gazowe
Kolejnym rodzajem są stojaki kolumnowe. Są to urządzenia przeznaczone do składowania materiałów przez oparcie ich o elementy konstrukcyjne. Aby konstrukcja była trwała i posłużyła przez długi czas, najlepiej wybrać stojak, który został pomalowany elektrostatycznie i został wyposażony w dodatkowe wzmocnienia.
W magazynach często wykorzystywane są również stojaki na butle gazowe, które są przeznaczone do bezpiecznego przechowywania butli z gazem propan butan. W tym przypadku również warto sięgać po produkty, które zostały pomalowane elektrostatycznie. Ponadto przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na długość, szerokość i wysokość roboczą oraz udźwig stojaka.