+48 34 300 03 13

Jakie normy powinny spełniać regały magazynowe?

regały magazynowe

Jakie normy powinny spełniać regały magazynowe?

Trudno wyobrazić sobie magazyn bez odpowiednio przemyślanej przestrzeni do przechowywania ładunków. Mowa tutaj przede wszystkim o regałach magazynowych, które są przeznaczone do składowania zapasów, a często również przystosowane do obsługiwania przez urządzenia, na przykład przez wózki unoszące. Aby regały mogły być wykorzystywane w przestrzeniach magazynowych, muszą spełniać określone normy. Co należy wiedzieć na ten temat?

Jakie konstrukcje są bezpieczne? 

Producenci regałów magazynowych muszą zadbać o to, aby konstrukcje były nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu. W innym wypadku składowanie ładunków czy używanie wózków paletowych i innych urządzeń do ich transportu nie byłoby możliwe. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że konstrukcja musi być stabilna. Ponadto powinna być zbudowana i zainstalowana w taki sposób, aby czynności związane z towarem (transport przy pomocy maszyn silnikowych i nie tylko) przebiegały bezpiecznie. Należy również zwrócić uwagę na to, aby zachować dopuszczalne obciążenie regałów i podłoża, do którego są przytwierdzone.

Najważniejsze normy regałów magazynowych 

Wymieniliśmy podstawowe aspekty, o które należy zadbać, wyposażając przedsiębiorstwo w regały magazynowe. Jednak oprócz tego trzeba też pamiętać o normach, które muszą spełniać. Regały co prawda nie muszą być oznakowane znakiem CE ani mieć deklaracji zgodności. Muszą jednak być produkowane zgodnie z normami:

  • PN-M-78320: 1978 (norma dotyczy nazwy, określenia, podziału i symboli),
  • PN-M–78321: 1988 (norma dotyczy wymagań i badań w przypadku regałów wolnostojących),
  • PN-M–78322: 1989 (norma dotyczy parametrów podstawowych).

Ponadto producenci regałów magazynowych muszą do każdego produktu wystawić zaświadczenie, które będzie zawierało nazwę i znak wytwórcy, nazwę i oznaczenie regału, numer fabryczny, rok produkcji, zakres oraz wyniki przeprowadzonych badań, stwierdzenie zgodności wyników badań z PN.  Oprócz tego do regału powinna być też dołączona informacja o dopuszczalnym obciążeniu półek i instrukcja montażu.